Pirtīžas Saules Pirtī
Vai esi dzirdējis par saru dzīšanu jaundzimušajiem? Tagad šo īpašo rituālu iespējams piedzīvot arī Saules Pirtī pieredzējušas dūlas vadībā. Pirtīžas ir sentēvu rituāls, kura laikā māmiņa un bērniņš tiek patiešām atdalīti viens no otra. Lai gan fiziski bērniņš jau ir piedzimis un atdalījies no māmiņas, pirtīžu laikā tas notiek enerģētiski augstākā, ne tikai ķermeniskā līmenī. Un sieviete beidzot var sajusties ne vien kā mazā cilvēka māja, ne tikai kā mamma, bet atkal kā sieviete – mīlama, lutināma.
Saru dzīšana ir pirtīžu rituāla sastāvdaļa, kuras laikā, jaundzimušajam siltā pirtiņā aptuveni 40 grādu temperatūrā tiek veikta maiga masāža ar mammas pienu. Šīs maigās, glāstošās masāžas laikā no mazuļa ādiņas izlien mazi sariņi, līdzīgi rugājiem, pēc neilga laika tie no mazuļa ādas nokrīt. Kā minēts dūlas Lindas Rozenbahas grāmatā „Gaidības un radības ar prieku”, „sari visticamāk ir sierveida ziedes dziedzeri, kas apņem bērniņu, dzīvojot mammas puncī – tas palīdz ādai ūdenī neatmiekšķēties. Taču, kad mazulis piedzimst, viņam šie dziedzeri vairs nav vajadzīgi, tādēļ tie atmirst, noberžas ar veco ādas slānīti. Ticējumi vēsta, ka tie mazie bērniņi, kuriem nav izdzīti sari, ir nervozāki, gultiņā trinās, jo viņiem niez muguriņa, viņi negrib gulēt.”
Rituālā parasti piedalās jaundzimušā māmiņa, tētis, dūla, citkārt māmiņas pieaicina savas māsas, mammu vai vecākos bērnus.
Viena no pirtīžu rituāla sastāvdaļām ir mazulīša peldināšana dažādu zālīšu novārījuma vannā, bērniņam tiek teikti labi vārdi,nereti skaitītas tautasdziesmas, kas, kā ticēja senie latvieši, pasargās bērniņu un palīdzēs tā turpmākajā dzīvē. Kad mazulītm sari izdzīti, kārta jauno māmiņu palutināt ar patīkamu, maigu masāžu un sildīšanos pirtiņā.
Lai apskatītu video, kā notiek pirtīžu rituāls, spied šeit ! («pirtīžas Saules pirtī»)
Saules Pirtī pirtīžas jaundzimušajiem veikt piedāvā:
Kristīne Bērziņa
Pirtīžas — Dzemdību svinēšanas, jeb mīlestības, pieņemšanas un labklājības rituāls, kad bērniņš ar lielu mīlestību tiek atdalīts no mātes un pieņemts savā ģimenē kā cilvēciņš, bērniņš, brālītis, māsiņa vai pats par sevi, bet mamma tai pašā laikā saņem mīlestības pilnu īpašo pēcdzemdību masāžu.
Kā tas būs Tavā ģimenē, dzimtā — tad jau redzēs. Ļausim, lai tradīcijas turpinās.
Rituāla dienā nevajadzētu nekur steigties… Tai jābūt mierīgai dienai, kad nekas cits nav svarīgāks.
Labdien. Mani sauc Kristīne. Esmu praktizējoša Dūla apmācībā. Atbalstu māmiņas grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Konsultēju zīdīšanā un veicu Pirtīžas — īpašu rituālu māmiņai un bērniņam. Sniedzu mamiņām emocionālu un praktisku atbalstu, ieklausoties ikvienas sievietes vajadzībās un vēlmēs.
Pirtīžās peldinu bērniņu, iespējams, viņa dzīves īpašākajā – zāļu vanniņā un masēju viņa ķermenīti ar mammas pienu. Kad bērniņš izmasēts, ir izdzīti sariņi un viņš saldi aizmieg, seko mammas lutināšana.
Pirtiņā, stiprinošā un atbalstošā sarunā, pārrunājam grūtniecībā un dzemdībās piedzīvoto. Turpinājumā seko mammas ķermeņa lutināšana- viegla pēršana ar liepu vai bērza slotiņām, un visa ķermeņa masāža ar aromātisku dabisku skrubi. Nobeigumā pasakam ķermenim paldies ar aizvēršanas masāžu.
Labprāt dalīšos savā pieredzē, uzklausīšu un atbalstīšu topošo un jauno ģimeni.
Līga Giniborga
Esmu Līga Giniborga — praktizējoša dūla, zīdīšanas konsultants, vecmāte, 2 bērnu mamma un Jāņa sieva. Pirtīžas ir loģisks agrīnā pēcdzemdību perioda noslēgums, dzemdību svinēšana, mammas un bērna godināšana, bērniņa pieņemšana ģimenē ar laba vēlējumiem.
Liec, Laimiņa, man mūžiņu:
Vieglu, vieglu, kuplu, kuplu,
Apenīša vieglumiņu,
Bērza slotas kuplumiņu.
Pirtīžās ne tikai izmasēju jaundzimušo ar mammas pienu, bet arī palutinu jauno māmiņu ar ķermeņa skurbīti, dziedējošo pēcdzemdību vēdera masāžu, ķermeņa izbraucīšanu ar lina dvieli un maigo mammas pērienu. Pirtiņā nereti tiek pārrunāta arī dzemdību pieredze, ieraugot tajā sievietes pašas resursus, to, kas izdevās, sakot paldies sev pašai, mīļajiem u.c. atbalstītājiem – draugiem, radiem, eņģeļiem un Dievam. Vadot pirtīžas, pie manis ir atnākušas arī tautasdziesmas. Tās silda, dziedina un pabaro jaunās māmiņas dvēseli.
Nesmejat, jūs, ļautiņi,
Ne smieklam es atnācu.
Es atnācu uguntiņu
Ar basām kājiņām.
Es sakūru uguntiņu
No deviņi žagariņi,
Sildās Dievs, mīļā Laima,
Mana mūža licējiņa.
Katrai māmiņām novēlu ar mīlestību, cieņu un pateicību raudzīties uz savu ķermeni, garu un dvēseli, lai uzplauktu savā būtībā!
Linda Rozenbaha
Esmu praktizējoša dūla, trīs bērnu mamma un grāmatas “Gaidības un radības ar prieku” autore.
Bieži vien mammas pēc pirtīžām saka – “kļuvu mierīgāka” (un līdz ar to – nosvērtāks palicis arī mazulis), “kā akmens no sirds nokrita”, “jūtos kā no jauna piedzimusi”, “es beidzot noslēdzu grūtniecību”. Savukārt sievietes dzīvesdraugi mēdz ievērot sievietes mirdzošās acis pēc pirtīžām. Un ģimenei rodas jauni resursi, ko dot bērniņam, ko dod vienam otram.
Mana iekšējā pirtīžu pēcsajūta ir tāda, ka pirtīžu ķermeniskā daļa padara spēcīgāku sievietes un ģimenes izrunātās pieredzes apzināšanos.
Manis vadītās pirtīžās liels resurss ir atbalstoša saruna ar māmiņu un pāri. Seko mīļvanniņa bērniņam ar simboliskajām lietām un vēlējumiem, saru dzīšana mazulim. Tālāk ir māmiņas godināšana.
Te nu var izvēlēties vairākas palutināšanas māmiņai:
- Visa ķermeņa noskrubēšana pirtiņā ar manis gatavotu dabisku vielu skrubīti
- Maigs pēriens ar manis vai pirtnieka gatavotām liepu vai bērzu slotiņām pirtiņā
- Visa ķermeņa izglāstīšana pirtiņā ar dabisku eļļu (parasti sezama vai mandeļu), noslēdzot ar speciālo aizvēršanās masāžu vēderam
- Visa ķermeņa relaksējošā masāža uz masāžas galda, noslēdzot ar vēdera aizvēršanās masāžu
- Aizvēršanās masāža ar lakatiem (tehnika no Meksikas), ko veic viens cilvēks
- Aizvēršanās masāža ar lakatiem (tehnika no Meksikas), ko varu veikt kopā ar kādu no jūsu līdznācējiem (jābūt vēl vienam cilvēkam, kas pieskata mazuli!)
- Atslābināšanās “Lidojums”, ieteicams veikt kopā ar kādu no līdznācējiem
Pirtīžas ilgst 4-6 stundas
Vairāk par to, kā redzu un veicu pirtīžas, var lasīt šeit:
http://gaidibas.lv/joomla/en/dula-raksta/151-pirtizas-specinosa-pecdzemdibu-atjaunosanas-maminai-berninam-gimenei
Ilze Kuduliņa
https://www.facebook.com/jelgavasvecakiem
http://www.zemliepas.blogspot.com/
Gunita Jansone
Priecāšos kopā būt!
Linda Lielvārde
Pirms pirtīžām sazinos ar vecākiem, lai kopradītu pirtīžu noskaņu, kas piemērota tieši konkrētajai ģimenei un bērniņam. Kad esam satikušies, sākam ar mierīgu sarunu, pārrunājot, kāds bijis bērniņa ceļš pie savas ģimenes. Tad kopā izgreznojam vanniņu un gatavojam īpašu zālīšu un garšvielu novārījumu, peldinām bērniņu laba vēlējumos un pēc tam maigi un rūpīgi veicam sariņu dzīšanu. Kad mazulis ir izlutināts un mīļi iesnaudies, lutinām māmiņu ar kopīgi pagatavotu zālīšu, medus un ēterisko eļļu skrubīti. Tad laiks maigam slotiņu pērienam un ķermeņa enerģētisko centru atbrīvošanai no uzkrātajām spriedzēm. Noslēgumā veicu savelkošu pēcdzemdību masāžu, kas apvienota ar maigu tauriņpieskārienu, akupresūru un Reiki praksi.
www.spekavieta.lv
Liene Grigāne
Jaunas dzīvības ienākšana ģimenē ir skaists un ļoti nozīmīgs notikums. Pirtīžas manā
skatījumā ir veids, kā mēs varam šim brīdim piešķirt vērtību, to nosvinot. Pirtīžu diena ir
svētku diena, kad godinām radīšanas brīnumu, atpūšamies no ikdienas lielā skrējiena,
pateicībā un mīlestībā jaunajai ģimenei ir iespēja baudīt nesteidzīgu un piepildošu
kopābūšanu.
Pirms pirtīžām aicinu sazināties, lai varam kopīgi pārrunāt, kā tieši Jūs iztēlojaties pirtīžas un
kas Jums tajās ir īpaši svarīgi.
Pirtīžu dienā kopīgi izrotājam telpu un vanniņu, gatavojam vanniņai ūdeni, kas var būt no
pašu lasītajām īpašājām zālītēm. Liekam bērniņu vannā ar mīļām domām un vēlējumiem. Kad
mazulis izvannots, tad ir iespēja izmasēt sariņus. Pēc tam bērniņš tiek saģērbts un nodots
tēta (vai kāda cita mīļa ģimenes locekļa) gādīgajās rokās. Seko laiks godināt un pateikties
sievietei par lielo darbu, kas paveikts – ar vārdiem, ar slotiņu glāstiem, visa ķermeņa maigu
masāžu, ar Rebozo lakatiem.
Un kas īpaši svarīgi, tam visam pa vidu ievīta iespēja izrunāt to, kas uz sirds par šī bērniņa
gaidīšanas laiku, dzemdībām un kopā būšanu.
Es vēlu visiem laimi!